Kanalizacja to istotna i niezbędna instalacja w każdym domu, która w założeniu ma posłużyć przez długie lata. A co jeśli kanalizacja miejska lub gminna nie obejmuje terytorium naszego domu, a odprowadzanie ścieków do szamba nie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem? Z pomocą przychodzą przydomowe oczyszczalnie ścieków, a wśród nich opcja sprzyjająca naturalnemu środowisku: ekologiczna oczyszczalnia ścieków – czy warto się na nią zdecydować?
W trosce o środowisko
Projekt oczyszczalni jest zgodny z wymogami ochrony środowiska naturalnego, co w czasie wzrostu świadomości społecznej odnośnie do kwestii ekologicznych rozwiązań jest niezwykle ważne. W związku z tym, odprowadzana ciecz jest bezpieczna dla gleb, a przetworzone ścieki można bez problemu odprowadzać do wód podziemnych. Możliwość ponownego zużycia wody i jakość odpowiadająca wymaganiom higienicznym redukuje koszty eksploatacji.
Korzyści związane z ekologiczną oczyszczalnią ścieków
Za wyborem ekologicznej oczyszczalni ścieków przemawia wiele argumentów.
Do najważniejszych zalet oczyszczalni ścieków zalicza się:
- bezzapachowe działanie,
- prostą obsługę,
- szybki montaż,
- tryb cichej pracy,
- małe wymiary.
Przy przydomowych ekologicznych oczyszczalniach ścieków często wspomina się też o kosztach. Są one zależne przede wszystkim od rodzaju gruntu i specyfiki otoczenia. I choć początkowa cena ekologicznej oczyszczalni może być wyższa niż cena szamba, to jednak koszt inwestycji szybko się zwraca. W porównaniu z tradycyjnym szambem koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe, dzięki czemu inwestycja jest opłacalna. Jeśli więc zależy nam na wysokiej jakości oczyszczania i mamy na uwadze stan ekosystemu, to ekologiczna oczyszczalnia ścieków będzie dobrym rozwiązaniem.