Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – dlaczego jest lepsza niż szambo?

Zrealizowanie marzenia o własnym domu z ogrodem wymaga sporo wysiłku. Oprócz postawienia budynku należy zadbać o wszystkie niezbędne instalacje. Niektóre z nich, jak przyłącze elektryczne i wodociągowe, wystarczy podłączyć do sieci przebiegającej w pobliżu posesji. Jednak przy rozwiązywaniu problemu odprowadzenia ścieków nie zawsze możemy skorzystać ze zbiorowej kanalizacji. W takiej sytuacji pozostaje wybór jednego z dwóch rozwiązań: szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Mimo rozmaitych argumentów decyzja nie powinna sprawić większych problemów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Szambo – rozwiązanie na krótką metę

Na pierwszy rzut oka szambo wydaje się kuszącą alternatywą dla dużo bardziej zaawansowanego systemu, jakim jest ekologiczna oczyszczania ścieków. Spróbujmy zatem przyjrzeć się mu nieco bliżej. Zbiornik szamba to konstrukcja, która może zostać odlana z betonu w szalunkach albo wykonana z komponentów. Każda z tych opcji może zyskać swoich zwolenników, jednak najważniejsze jest to, co je łączy: stuprocentowa szczelność.

Rozszczelnione szambo może okazać się największym zagrożeniem dla nowo powstałej posesji. W takim wypadku pojawiają się dwa problemy.

Pierwszym z nich to możliwość ciągłego zalewania wodą deszczową i gruntową szamba co będzie powodowało że nasze szambo już po opróżnieniu przez wóz asenizacyjny będzie napełniać się wodą samoczynnie czyli potencjalnie może dojść do sytuacji że będziemy musieli opróżniać je trzy razy w miesiącu.

Pierwszy z nich to paskudny zapach, który skutecznie uprzykrzy korzystanie z uroków domowego zacisza. Drugim będzie zanieczyszczenie podłoża nieoczyszczonymi fekaliami, co może wpłynąć na otoczenie domu i wody gruntowe. Źle uszczelnione płyty lub możliwe uszkodzenie powłoki z tworzywa sprawiają, że obie sytuacje naraz zaczną dotykać wszystkich domowników.

Nawet dobrze wykonane szambo nie rozwiązuje problemu nieczystości, nie oczyszcza ich ani nie zmniejsza objętości jak ekologiczna oczyszczalnia ścieków. To rozwiązanie asenizacyjne, które wymaga pobrania i transportu zawartości poza obręb posesji. Magazynowanie ścieków w szczelnym, poprawnie skonstruowanym zbiorniku, stanowi alternatywną opcję, ale z kilku powodów należy je uznać za niedoskonałe. Zamiast przetrzymywania i wywozu raz w miesiącu można zdecydować się na system oparty o rozkład i usuwanie biologicznych odpadów.

Pożytki z ekologicznej oczyszczalni ścieków

Na początek przyda się jasny przekaz: przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków nie jest do końca bezobsługowa. Jednak i tak wymaga mniej zachodu niż regularne opróżnianie szamba. Oprócz uzupełniania bakterii potrzebne będzie regularne czyszczenie osadnika z części ścieku który nie da się rozłożyć np. ( myjąc buty dziecku w umywalce resztki piasku przedostaną się do osadnika które nie rozłożą się dlatego należy minimum raz w roku czyścić osadnik

Regularnie serwisowana instalacja (raz na rok, koszt to 150 zł) będzie działać dłużej. W tym czasie zamówienie wozu asenizacyjnego do opróżnienia szamba (niezależnie od wielkości powinno się to robić raz w miesiącu) może wynieść 1800 zł (150 zł miesięcznie). Dlatego niższy koszt wykonania (5 tys. zł) nie może przesłonić wyjątkowo drogiej eksploatacji zbiornika na nieczystości. Jeśli dodamy do tego dopilnowanie zrzutu, regulację należności itp., użytkownik szamba musi liczyć się z nadmiarem opłat i uciążliwością procesu asenizacji. Można je opróżniać dużo rzadziej, niż jest to zalecane, ale wiąże się to z narażeniem bliskich na niepożądane skutki oddziaływania zgromadzonych nieczystości.

Korzyści już po trzech latach

W porównaniu z szambem ekologiczna oczyszczalnia ścieków wymaga jedynie dopilnowania istotnych szczegółów podczas montażu. Warto też zwrócić uwagę na rekomendacje producenta i instalatora związane z obsługą (na przykład do ścieków nie wolno odprowadzać nadmiaru detergentów, by nie zakłócić równowagi biologicznej w osadniku, w którym za rozkład organiczny odpowiadają żywe kultury bakterii). Dlatego do jej wybudowania warto wybrać sprawdzonych specjalistów.

Prawidłowo wykonany osadnik gnilny i drenaż z rozsączaniem za pomocą paneli czy warstwy żwiru przez rok – dwa lata będzie wymagać jednorazowej wizyty fachowca, który skontroluje i oczyści instalację, nie dopuszczając do zaszlamienia. Według wyliczeń koszt zakupu, montażu i użytkowania oczyszczalni wyrówna się po trzech latach, a każdego następnego roku przyniesie oszczędność w kwocie 1800 zł.

Szambo czy kanalizacja? Wybór jest prosty

Dzięki instalacji oczyszczalni przydomowej z rozsączaniem pozbywasz się ścieków od razu, nie zaprzątając sobie głowy opróżnianiem zbiornika i wywozem nieczystości. Zarówno na szambo powyżej 10 metrów sześciennych (mniejsze nie obsłuży gospodarstwa o średnim metrażu z czterema osobami na stanie), jak i przydomową oczyszczalnię trzeba mieć zgodę Wydziału Architektury. Obie instalacje muszą się znaleźć na planie budowy. Jednak gdy w przyszłości w pobliżu posesji pojawi się kanalizacja, właściciel szamba zostanie poproszony o jego likwidację i przyłączenie do lokalnej sieci. W przypadku oczyszczalni nie musisz się tego obawiać.

Przed decyzją o instalacji szamba lub ekologicznej oczyszczalni ścieków warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Niższe koszty postawienia zbiornika asenizacyjnego nie uchronią nikogo przed kłopotliwą i bardzo drogą obsługą. Dobrze zainstalowana i obsługiwana przydomowa oczyszczalnia na dłuższą metę okazuje się bardziej ekonomicznym wyborem, nie wspominając o ekologicznej stronie takiego przedsięwzięcia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *