Biologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków - Bydgoszcz

Poznaj ofertę nowoczesnych biologicznych oczyszczalni ścieków typu ES, które w zależności od wariantu mają zastosowanie przydomowe lub biznesowe. Dzięki nim usuwanie z wody zabrudzeń i jej odzyskiwanie jest wygodne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego, o czym przeczytasz w poniższym opisie technologii. Dowiedz się, czym są i jak działają przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków oraz jakie są ich zalety, które przekonują do kupna.

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna

Czym jest biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Nowoczesna, przydomowa, biologiczna oczyszczalnia ścieków pozwala oczyszczać ścieki do drugiej klasy czystości wody płynące z kuchni, toalety czy łazienki. To rozwiązanie o wysokiej skuteczności i ekologicznym charakterze. Konstrukcje oferowane przez naszą firmę odpowiadają wymogom unijnej normy EN 12566-3: A2 2013 , a wychodząca z niej woda może wsiąkać do wód gruntowych, spełnia wszystkie założenia higieniczne i wodno-gospodarcze.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków dostępne w naszym asortymencie są alternatywnym wyborem wobec szamba. Zwrot z inwestycji w ich zakup i montaż następuje już po kilku latach. Z biologicznych oczyszczalni ścieków korzysta się m.in. przy:

  • domach jednorodzinnych i wielorodzinnych,
  • restauracjach i hotelach,
  • zakładach pracy, budynkach firmowych, lokalach użytkowych.

Zbiorniki ze specjalnym wyposażeniem zakopuje się w ziemi, więc wystarczy niewielka, wolna przestrzeń w ogrodzie czy na działce, żeby móc korzystać z technologii przyjaznej środowisku i zapewniającej sporą wygodę oraz oszczędności.

Oczyszczalnie ekologiczne

Z czego składa się biologiczna oczyszczalnia ścieków typu ES?

Wszystkie przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków z naszej oferty niezależnie od wielkości składają się z tych samych elementów, a mianowicie:

  • walcowego zbiornika wodoszczelnego (z ewentualną nadbudową),
  • programatora, który pozwala na zaplanowanie i automatyczne działanie systemu,
  • przyłącza do rurociągu wlotowego i wylotowego,
  • osłony,
  • sprężarki,
  • systemu pompowego,
  • pozostałego wyposażenia technologicznego.

Zbiornik jest podzielony na dwie główne przestrzenie:

  1. denitryfikacyjną, w której komorach nie dochodzi do napowietrzania,
  2. nitryfikacyjną, w której następuje proces utleniania (napowietrzania).
Przekrój oczyszczalni biologicznej

Wspomniany system pompowy składa się z dwóch pomp nazywanych „mamutami”. Służą one do przepompowywania osadu w ramach procesów recyrkulacji wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednym z istotniejszych elementów naszych konstrukcji jest też dwustronny, hydropneumatyczny element oczyszczający powierzchnię wody w separatorze. Dzięki niemu udaje się wychwytywać wszystkie, nawet drobne zanieczyszczenia. Cały system biologicznej oczyszczalni jest sterowany zaworami znajdującymi się w rozdzielaczu. Co równie istotne, obsługa technologii jest bardzo łatwa i wygodna.

Każdy podzespół przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków ma ściśle określone zadania. Przykładowo, w przestrzeni denitryfikacji oddzielane są cząstki stałe oraz tłuszcze, z kolei w komorze nitryfikacji działają napowietrzane bakterie, które rozkładają zanieczyszczenia. Sprężarka dawkuje odpowiednie porcje tlenu w konkretnych odstępach czasowych, a jakość przyłączy ma gwarantować szczelność nawet przy intensywnym przepływie.

Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków – Który model wybrać?

W naszej ofercie znajdują się następujące modele przydomowych oczyszczalni ścieków AQUA:

Typ oczyszczalni ściekówLiczba osóbPrzepływ dobowyObciążenie dobowe BzT5Wymiary [mm]
[m3/dobę][kg/dobę]Średnica wewnętrznaWysokośćGrubość ścianyGrubość dna
Oczyszczalnia biologiczna
E-S4/I AQUA
1 ÷ 40,2 ÷ 0,60,06 ÷ 0,251300150055
Oczyszczalnia biologiczna
E-S8/I AQUA
4 ÷ 80,6 ÷ 1,20,18 ÷ 0,481300150055
Oczyszczalnia biologiczna
E-S12/I AQUA
8 ÷ 121,2 ÷ 1,80,48 ÷ 0,781550160055
Oczyszczalnia biologiczna
E-S16/I AQUA
12 ÷ 161,8 ÷ 2,40,78 ÷ 1,041900160058
Oczyszczalnia biologiczna
E-S25/I AQUA
16 ÷ 252,4 ÷ 3,80,96 ÷ 1,622200160088
Oczyszczalnia biologiczna
E-S35/I AQUA
25 ÷ 353,8 ÷ 5,31,50 ÷ 2,102450200088
Oczyszczalnia biologiczna
E-S50/I AQUA
35 ÷ 505,3 ÷ 7,52,10 ÷ 3,202900200088

Wybór konkretnego modelu zależy od kilku parametrów, które należy porównać:

  • przepływ dobowy (określany w metrach sześciennych na dobę),
  • obciążenie dobowe (określane w kilogramach na dobę),
  • wymiarów (czyli średnicy wewnętrznej, wysokości, grubości ściany oraz grubości dna).

Zasadniczym punktem odniesienia jest liczba osób, które mają korzystać z oczyszczalni. Przykładowo, model E-S4/I jest przewidziany dla gospodarstwa domowego liczącego od 1 do 4 członków, a największy, E-S50/I skutecznie odpowiada na zapotrzebowanie budynku, z którego korzysta od 35. do 50. ludzi.

Aby wybrać odpowiedni wariant dla swojej nieruchomości, skontaktuj się z naszą firmą. Oferujemy kompleksowe doradztwo obejmujące pomoc w doborze technologii najodpowiedniejszej dla Twoich indywidualnych potrzeb. Jako marka Primeko proponujemy też pełen montaż naszych produktów, łącznie z wykopami, wyrównaniem terenu czy wszelkimi innymi, niezbędnymi pracami terenowymi. Każde urządzenie jest objęte gwarancją i skonstruowane w precyzyjny sposób oraz przy użyciu starannie wyselekcjonowanych podzespołów i technologii. Zapewniamy szeroki wybór, montaż i serwis przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków, dlatego skontaktuj się z nami, jeśli interesuje Cię jedna z tych usług.

Jakie zalety mają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów, co wynika przede wszystkim z wielu korzyści płynących z ich wyboru. Poznaj najważniejsze atuty naszych modeli.

Produkty spełniają unijne normy EN 12566-3, a wydajność procesu usuwania zabrudzeń sięga bardzo wysokiego poziomu 98,6%. Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala więc odzyskać wodę do ponownego wykorzystania lub bezpiecznie odprowadzić ją do wód gruntowych, bez narażania środowiska naturalnego. To bezpieczny, w pełni dopuszczalny i ekologiczny sposób na opróżnienie kanalizacji z domu, firmy czy innego obiektu. Cenne zasoby naturalne wymagają właściwego gospodarowania, dlatego biologiczna oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem odpowiadającym na wyzwania współczesności i wpisującym się w ekologiczne trendy.

Innym atutem naszych przydomowych zbiorników jest niewielki rozmiar – szczególnie wariantów dostosowanych do potrzeb kilku-kilkunastu użytkowników. Montaż przebiega szybko i łatwo, bo nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy zaawansowanych narzędzi. Prosta jest również obsługa. Właściciel oczyszczalni ma pewność, że naturalne procesy przebiegają w optymalnym tempie bez konieczności ich monitorowania. Oferowane przez nas instalacje są w pełni bezobsługowe, a co za tym idzie – bardzo wygodne.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest objęta wsparciem technicznym oraz 2-letnią gwarancją na podzespoły, ponieważ dbamy o satysfakcję z zakupu. O wysokojakościowym wykonaniu świadczy szczelność – ścieki są chronione przed wydostaniem się do gleby i zanieczyszczenia jej. Praca instalacji przebiega cicho i bezzapachowo, co stanowi kolejne atuty.

Kupując biologiczną oczyszczalnię ścieków, zamiast szamba inwestujesz w nowoczesny zbiornik umieszczany w podłożu. Rezygnujesz tym samym ze stałych kosztów wywozu nagromadzonych ścieków, a sama realizacja inwestycji przebiega sprawnie. Z uwagi na wszystkie wymienione wyżej korzyści przydomowe oczyszczalnie zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno wśród prywatnych, jak i firmowych klientów.

Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków?

Upraszczając, działanie biologicznych oczyszczalni ścieków sprowadza się do wykorzystania naturalnych procesów. Do przetwarzania zanieczyszczeń wykorzystuje się mikroorganizmy. Do tlenowego oczyszczania są potrzebne bakterie: aeroby. W efekcie tego procesu ścieki rozkładają się na dwutlenek węgla, wodę oraz biomasę. Jeżeli płynne odpady z gospodarstwa okazują się bardziej zanieczyszczone związkami organicznymi, wdraża się proces beztlenowego oczyszczania. Wówczas pozostałością oprócz dwutlenku węgla i biomasy pozostaje metan. Proces oczyszczania beztlenowego (z uwagi na niską efektywność) zawsze towarzyszy tlenowemu.
Wnętrze oczyszczalni biologicznej
Odprowadzane z gospodarstwa domowego czy budynku firmowego ścieki trafiają do przestrzeni denitryfikacyjnej przez rurociąg wlotowy. Największe zanieczyszczenia zatrzymują się na koszu prętowym, a pozostałe są już usuwane mikroorganizmami lub separowane. Biologiczne oczyszczalnie są projektowane i montowane po to, żeby w obiektach niepodłączonych do kanalizacji mieć ekologiczny wybór względem szamba. Nieczystości z domowej kanalizacji trafiają do zbiornika, gdzie następuje oczyszczanie ścieków, które w bezpieczny, legalny sposób są absorbowane przez ziemię, przenikając do wód gruntowych. Wodę można także wykorzystać ponownie, np. do podlewania ogrodu, ponieważ jest ona pozbawiona niebezpiecznych bakterii, zarazków oraz innych groźnych dla zdrowia czy środowiska mikroorganizmów.

Etapy biologicznego oczyszczania ścieków

Oczyszczanie ścieków jest procesem wieloetapowym. Pierwszym etapem biologicznego oczyszczania jest mechaniczny przesiew największych cząsteczek znajdujących się w ściekach. W drugiej kolejności usuwa się są odpady mineralne, takie jak żwirek czy piasek, które są odprowadzane osobnymi kanałami. Trzeci etap polega na sedymentacji w specjalnych zbiornikach, na skutek czego ciała stałe trafiają na dno. Proces nazywany stabilizacją trwa około kilku godzin. W ramach czwartego etapu następuje usunięcie zanieczyszczeń dzięki działaniu mikroorganizmów. Na końcu ścieki (woda pościelowa bezbarwna i bezwonna) – już pozbawione zabrudzeń i groźnych dla zdrowia oraz środowiska mikroorganizmów – opuszczają oczyszczalnie, a jedyną pozostałością pozostaje osad do ponownego wykorzystania w procesach biologicznych.